Okategoriserade

Ein tîm – Clwb Pêl-droed Dinas Abertawe

Ja, ni som kan walesiska vet säkert vad en här artikeln skall handla om. Swansea City Association Football Club står det alltså i rubriken för alla er andra som inte höll er vakna på de lektionerna.

Vårt lag?

Ja inte vårt lag på Intheblood redaktionen utan fansens lag. The Swansea City Supporters Society Ltd äger nämligen 20% av klubben och deras engagemang gör Swansea till den klubben i Premier League som till störst del ägs och drivs av fansen.

Kanske just därför är dom kända som ett av ligans allra bästa hemma lag och spelar Swansea hemma skall man aldrig utelämna ettan på tipskupongen, oavsett motstånd.

The Welsh derby

Förra året var unikt. Inte bara att det gick bra för klubben utan man fick också spela the South Welsh derby igen. Derbyt är alltså rivalmötet mot Cardiff City och betraktas som ett av det mest infekterade i brittiskt fotboll näst efter Glasgowderbyt. Faktum är att Swanseas allra första match 1912 var just mot Cardiff, en match som slutade med det osannolika resultatet 9-9.

Och förra säsongen var som sagt speciell, det var nämligen första gången på 101 år som derbyt spelades i den högsta divisionen.

Upp som en sol ner som en…

Klubben har gjort en märklig resa.1978 låg klubben i division fyra ’79 i trean och ’80 i tvåan. När man 1981 för första gången i klubbens historia var uppe i första divisionen, höll man på att vinna ligatiteln. Laget slutade tillslut sexa efter att rasat på slutet, men det är fortfarande klubbrekord. Raset fortsatte och ett par år senare var man återigen ett mittenlag i division fyra. Så sent som 2003 höll man till och med på att ramla ur fyran och hela ligasystemet men vände utvecklingen och 2011 lyckades man återigen ta en plats i finrummet.

Ingen ful ankunge längre

Förra säsongen fick klubben även spela Europaleague och efter att ha klarat så väl kvalspel, där man bla slog Malmö FF, som gruppspelet fick man i andra rundan stryk av Napoli och denna säsong har alltså inletts med två raka segrar varav en var laget första ligaseger någonsin på Old Trafford